ESZTER ÉS MORDECHÁJ SÍRJÁNÁL
Zsidók Perzsiában és a mai Iránban, valamint Azerbajdzsánban
A március 10-i szabadegyetemi találkozón nem mindennapi előadáson és egy képzeletbeli utazáson vehettek részt a hallgatók. Az apropója a közeledő Purim volt. Próbáltunk már ráhangolódni a hamarosan bekövetkező ünnepre.
Az előadó, Szántóné dr. Balázs Edit, az OR-ZSE docense, már hazajár Debrecenbe, kedvenc előadónk.
Magyarországtól távoli ázsiai országokba jutottunk el, főleg ezen országok zsidó történelme és jelene volt a téma.
Azerbajdzsántól, Közép-Ázsián át, Perzsia, és a mai Iránról sok-sok érdekességről hallhattunk. Ezen országokban nagy zsidó élet folyt, még most láttunk a zsinagógákban imádkozó hittestvéreket, mely nagyon megható volt. Az ottani hagyományoknak megfelelő ruházatuk számunkra idegen. Érdekes számunkra hegyi zsidók fogalma, ilyenek éltek Azerbajdzsánban, az itteni Qubai zsidó negyedben is jártunk. Nem volt rossz a sorsuk a korabeli zsidóknak, a muzulmánok és a keresztények között.
A fő érdekesség az iráni Hámándánban Eszter és Mordecháj sírja latin, héber és iráni feliratokkal. Szépen rendben tartott, monumentális szarkofágban nyugszanak Purim ismert hősei, melyre egyes ősi források is utalnak. Egy kis csalódás volt, pont Purim napján jutottak el oda, nem volt más itt rajtuk kívül. Emlékező turistákra számítottak, de biztos a zsinagógában felolvasták az Eszter tekercsét. Láttunk képeket héberül írt perzsa kéziratokról is. Láttuk Dávid proféta sírját Susában, mely a muzulmánok profétája is. Volt olyan város, ahol 17 működőképes zsinagóga volt, de láthattuk Nail kihalt zsidó várost is.
A zsidó kultúra mellett beleláthattunk ezen országok mindennapi szokásaiba, kultúrájába, életébe. A külföldieket nagy örömmel és tisztelettel fogadják, egyszerű életformát élő emberek mindennapjait tapasztalta meg a magyarországi turistacsoport.
Az előadást, az úti beszámolót képek sora kísérte, szinte filmszerűen elevenedtek meg a diák, melyeket elsősorban a tanárnő készített a helyszínen.
A délután a kérdések megválaszolásával, beszélgetéssel fejeződött be, melyek az országok életére és a zsidó hagyományok megtartására irányultak.
Jó ismeretszerzés volt ez a szabadegyetemi előadás számunkra a kevésbé ismert távoli keleti zsidó birodalmakról.