Képek a debreceni pészachról és előkészületeiről
A mincha előtti tanításokkal már a pészachra készültünk Dr. Asher Ehrenfeld rabbi úr segítségével.
Erev Pészach (Niszan 14 - péntek) nagyon mozgalmas volt a Hitközségen. Nézzük végig!
A reggeli imádkozás után volt az első szülöttek hagyományos lakomája. Ezt Dr. Asher Ehrenfeld rabbi úr tanítása követte, megosztotta velünk a pészachi tanulásának utolsó traktusát.
Ezt a chomec eladás követte a bet chamidrásban. A hitközségi konyha és a magánszemélyek eladásra váró chomece listára volt felfektetve. A várt vevő megérkezett Zámbori István személyében. Most is ő nyerte el a tendert, stabil, jó fizető vevő. A vételi összeg üzleti titok. A szerződés aláírása után, előleg megfizetése mellett a tulajdonjogot megszerezte. Az áldomás pálinka megívása után a szerződés életbe lépett. Úgy gondoljuk, hogy mindkét fél jó üzletet kötött.
11 órakor elégetésre került a chomec, mi tagadás, nem nagy mennyiség vált a tűz martalékává. Mindenki az utolsó napokban próbált tettől megszabadulni, minél kevesebb menjen kárba.
12 órakor kezdődött a smire macesz sütése. Dr. Ehrenfeld rabbi úr választotta ki a legmegfelelőbb helyet. A Széchenyi utcai volt kóser pékségre esett a választás, a megfelelő előkészítés után. Ennek a hagyományos pékségnek a kemencéje nagyon sok finom kóser kenyeret, kalácsot és sóletet látott. A szakember csapat a konyháról a rabbi úr vezetésével „felfegyverkezve” érkezett: nyújtófákkal és tésztahordó rudakkal, gyúródeszkával. Áthozták a langyos vizet vederben, és az elengedhetetlen jó minőségű lisztet. Ezt egy hittestvérünk biztosítja a malomból, melyet külön a számunkra száraz helyen őriznek. A gyúrás és a nyújtás szakemberek feladata volt: Amálka a főszakácsnőnk és egy szakács segítségével, Edithke irodavezető, Erzsike, a pékség dolgozója. Hidasiné Kati és e sorok írója is segített a folyamatban. A nyújtott tésztát a rabbi úr ügyes mozdulattal helyezte a tésztahordó rúdra, és vitte a kemencéhez, és pékeket megirigylő módon helyezte be. A macesz elkészítésének ideje is meg van szabva: a kenyérnek 18 percen belül el kell készülnie, mert utána megvan rá az esély, hogy a tészta megemelkedjék, megerjedhet. Ez bőven a normán belül volt az ügyes kezeknek köszönhetően. A sütőlapát kezelése sem volt idegen a rabbi úrnak. Megkérdeztem, hogy hol szerezte a gyakorlatot? A válasza az volt, hogy gyerek korában rendszeresen pészach előtt pékségben dolgozott, kereset kiegészítésként. Tehát most nálunk nemcsak vallási felügyeletét látta el a pászkasütésnek, sütést is gyakorlatban ő végezte. A saját készítésű macesz jobban esik, mint a gyári. Finomabb a saját pászka, mint a gépi, annak ellenére, hogy nem szabályos alakú, érezhettük magunk is! Ennek tesztelése a pészachi asztalnál volt - sikeresen átment a vizsgán.
A széder estéknek a Pásti utcai Ortodox Zsinagóga adott helyet, elegáns, de a hagyományokat tisztelően berendezve. Az izraeli diákok nélkül ültünk asztalhoz széder estén,- hiányoztak. A gyönyörűen előkészített asztalok hívogatták az ünneplésre várókat. Idén számos keresztény barátunk is együtt ült velünk, és hallgatták a felszabadulásunk történetét. Mindkét estet Dr. Asher Ehrenfeld Jeruzsálemben élő debreceni főrabbi vezette. A Haggadat rabbi úr olvasta fel. Az éjfélbe nyúló széder méltó megemlékezése volt az egyiptomi kivonulásnak. A felolvasott Haggada magyarázataival és napjainkra is érvényes igazságokkal, aktuális tanításokkal nagyon szívhez szóló volt. Erre az estre a Hitközség kóser konyhájának finom ételei járultak hozzá a sikeres széderhez. Ha jött volna Éliás próféta, a kitöltött vörös bor (reméljük, ezt szereti) mellé egy kis harapnivaló is jutott volna a finomságokból számára. Az ismert széderi dallamok a hitközségi „ZS-faktor” segítségével lettek hangzatosak. Nem titkolt dolog, a kórus készült erre, a közönségbe beépítve. A rabbi úr által megőrzésre átadott afikajmen sajnos, egyik este sem lett gondosan megőrizve, az élelmes gyermekek csak a számukra fontos ajándék ellenében adták vissza azt.
Csodálatos érzés tudni minden évben, hogy a széder azonos módon folyik Debrecenben, a Galutban és a Szentföldön egyaránt.
A családias hangulatú széderek nagyon jó hangulatban értek véget, és a hagyományos köszöntéssel búcsúzott a levezető rabbi: L'sáná há-bá'á bi-J'rusálájim – Jövő esztendőben Jeruzsálemben!
Reméljük és kívánjuk mindenkinek, hogy sokáig és sokszor ünnepelhessük békében és szabadságban a SZABADSÁG ünnepét!
k.g.