Megújult a berettyóújfalui zsinagóga
Megható, örömteli eseménynek lehettünk részesei 2021. június 9-én (Sziván 29.) a Debrecentől 40 kilométerre lévő Berettyóújfaluban.
Az épület 1903-ban készült el, a háború után nagyon sokáig állt elhanyagoltan, romosan, vasraktárnak használták.
A beruházás a Széchenyi 2020 program keretében 495 millió forint - európai uniós forrásból, és 275 millió forint állami támogatásból valósult meg. Ha Vitányi István, a térség országgyűlési képviselője, Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere nem lett volna ennyire elszánt, akkor ez a felújítás nem valósulhatott volna meg. Úgy gondolták, hogy kötelességük a zsinagógát felújítani.
1900-as évek elején Berettyóújfalu lakosságának 11 százaléka tartozott a zsidó közösséghez, a holokausztnak pedig 654 helyi áldozata volt.
Az elkészült, ismét régi pompájában lévő zsinagógát politikusok és zsidó szervezetek vezetői jelenlétében adták át.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára azt mondta, a zsidó-keresztény gyökerek megtartása, ápolása létfontosságú a jövő szempontjából. A hitnek helye van a modern világban.
A beszédek mellett hazai zsidó szervezetek vezetőitől, rabbijaitól aktuális vallási tanításokat hallhattunk a hely szelleméhez, és a város egykori rabbijához, Amram Blumhoz illően.
A zsinagóga belső kialakítása Heller Zsolt folkesztétának, a zsinagóga kurátorának köszönhető. Az ő tervei alapján korszerű technikai megoldásokkal emlékezik a város elhurcolt polgáraira, ismert személyiségeire. Rendhagyó tárlatvezetésével kaptunk képet a korszakalkotó megoldásokról. Az állandó kiállítás bővítésére is készülnek.
Fotó: MTI
A rabbik, vallási vezetők, debreceni hittestvérek közreműködésével felavatták a zsinagóga elkülönített szakrális terét.
Felhelyezték a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke, Horovitz Tamás által adományozott Tóraszekrény takarót.
Családunk által adományozott mezüza került fel az ajtófélfára.
Megjegyeztem: Aki a mezüzét megérinti, arra a nagy múltú közösségre emlékezik, amelyet egy gonosz világ még gonoszabb irányítói elpusztítottak… Emlékük legyen áldott!
Közösen elmondtuk a felújított zsinagógában az emlékező Kaddis gyászimát. Az avatás örömünnep volt, a Tórát vidáman vittük körbe a közönség előtt.
Nem véletlenül neve a zsinagógának „Zsinagóga kultúrtér”. Az imádkozási lehetőség mellett elegáns városi rendezvényi szintér is kialakításra került. A berettyóújfalui zsinagóga számos kulturális programnak ad otthont nyáron, elsőként a Budapesti Fesztiválzenekar hangversenyét hallhatja majd a közönség a megújult falak között június 14-én.
Ebben a megújított zsinagógában arra gondolok, hogy nagyszüleim, családom tagjai is itt imádkoztak.
A mi rendszeres emlékezéseink mellett reméljük, hogy az idelátogató turisták is használják imádkozásra ezt a szakrális helyet.
Nyugodjanak békében, akik már nincsenek közöttünk, a Zsinagóga őrájuk is emlékezik! Köszönet, akik ezért a felújításért tettek! Skajach!
Kreisler Gábor