„Turisztikai attrakciófejlesztés a Debreceni Zsidó Hitközség székházában”
A debreceni zsidóság értékeinek, közkinccsé tételének újabb lehetőségei
A TOP-6.1.4-16 „Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés” című felhívás keretében „Turisztikai attrakciófejlesztés a Debreceni Zsidó Hitközség székházában” pályázat keretében fejlesztés indult el. Debrecen Megyei Jogú város Önkormányzata mellett konzorciumi partnerként közreműködik a Debreceni Zsidó Hitközség a Nemzetgazdasági Minisztérium pályázatán.
A projekt a Debrecen, Bajcsy-Zsilinszky utca 26. szám alatti Székház épületében kialakítandó turisztikai attrakció megvalósítására irányul. A 30 millió forint támogatásban részesült projekt célja a zsidó hagyományok közösség és turisták számára történő bemutatása, látogatóbarát megismertetése a mai kornak megfelelő, fiatalok számára is érdekes, modern eszközök használatával. Az attrakciófejlesztés megvalósítása nem csak látogatóbaráttá, hanem interaktív módon érthetőbbé, kommunikatívabbá teszi a kibővített Zsidónegyed turisztikai értékeinek bemutatását. kialakításra kerül a kiállító szoba (rabbi szoba), melynek századelős berendezésével, kulturális emlékeivel a második világháború előtti zsidó polgári otthon miliőjét mutatja be.
A projekt másik célpontja a vendéglátó egység étkezőjének fejlesztése, a folyosók, a helyiségeket összekötő útvonalak, a bejárat esztétikai felújítása, az attrakció közvetlen környezetének fejlesztése, melynek keretében az udvar esztétikusabbá történő átalakítása valósul meg. A kertben híres és közéleti zsidó személyek bemutatására szolgáló információs táblákat helyeznek el, amelyre az adott személy életének jellemző állomásai, valamint munkásságának fontosabb elemei kerülnek.
Február 20-án sajtótájékoztató keretében ismerhették meg a projekt célját a részvevők a Hitközség székházában.
Heller Zsolt által előkészített tájékoztatón először Dr. Papp László polgármesternek adta meg a szót a moderátor. A Polgármester elmondta, hogy ma Debrecenben él az ország második legnagyobb zsidó közössége, bár számban megfogyatkozva. Ennek történelmi okai vannak, a második világháború borzalmai, a holokauszt. Nagyon fontos emlékezni, tisztában lenni a hibákkal, bűnökkel, de próbáljuk meg figyelmünket arra irányítani, hogy van jövő, van értelme építkezni. A város és a zsidó hitközség legnagyobb közös vállalkozása, hogy erősítse a debreceni zsidó közösséget lélekben és lélekszámban is. A Tel-avivi repülőjárattal megnőtt a városunk iránti érdeklődés, a kibővített Zsidó Negyed lehetőségei mellett fel kell készülni a magas színvonalú kóser étkezési ellátásra.
Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke kifejtette, hogy szeretnének a közeljövőben továbblépni, és olyan éttermet létrehozni, amelyet nemcsak a zsidó közösségnek szánnak, hanem mindenkinek, akit érdekelnek a gasztronómiai tradicionális különlegességek. Fontos a rabbik életének a megismerése, akik egész életükben tanultak, tanulnak, közöttük csoda rabbik is voltak. Ennek tanulmányozása a jelen és a jövő szempontjából elengedhetetlen. Az elnök kiemelte: a debreceni polgárok és az idelátogató turisták előtt egyaránt nyitva áll majd az ajtó, nyíltság jellemző a hitközségünkre.
A résztvevők megtekinthették a felújítás látványterveit. Láthatták, hogy nem csak egy papíron lévő tervről van szó, saját szemükkel tapasztalhatták, hogy a helységek felújítása már jó ütemben halad.