Újra indult a Debreceni Zsidó Szabadegyetem
A 2017-ben indult Debreceni Zsidó Szabadegyetem újra folytatja élő előadás sorozatát, mely a jövőben a Debreceni Zsidó Kulturális és Tudományos Kutatóintézet támogatásával valósul meg. A hitközségünk, és a város népszerű rendezvénye volt és lesz is ez. A sokarcú zsidóság bemutatását tekinti fő céljának a rendszerességgel tartandó előadás-sorozatban Debrecen és vonzáskörzete lakosságának.
December 15-én délután a hitközség székházának kultúrtermét régi és új szabadegyetemi hallgatók töltötték meg. Heller Zsolt Debreceni Zsidó Kulturális és Tudományos Kutatóintézet stratégiai vezetőjének bevezetőjével, Horovitz Tamás DZSH elnök, alapító elnök megnyitójával és Kreisler Gábor, a Debreceni Zsidó Szabadegyetem vezetőjének a korábbi előadások felidézésével kezdődött a délután, mely a „Holokauszt 80 Debrecen” emlékév kulturális oktatási programsorozatának is egyben zárórendezvénye volt, Akadémiai nap – szabadegyetem keretében.
„Távoli történelmi zsidó emlékekről” hallhattunk két érdekes előadást. A témák lehet, hogy időben és térben távoliak voltak, de nem szabad elfelejtkezni róluk, ezeket meg kell ismernünk.
Az első előadó Sajtos Szilárd alezredes, kiemelt vezető tábori lelkész “Az ókori zsidósághoz kapcsolódó emlékek Észak-Irakban, s azok utóélete” címmel állt a közönség elé. Két alkalommal járt Irakban kiküldetésben.
Az ősi asszír főváros, Ninive mellett egy keresztény család kész megvédeni az általunk jól ismert zsidó próféta, Náhum 2700 éves sírhelyét. A háborús helyzet ellenére is őrzik ezt a kegyhelyet. Az iszlám országban a héber felíratok utalnak a múltra. Ott már zsidók abszolút nem élnek, de a hatalmas zsinagógát gyönyörűen felújították. Nem gondoltuk, hogy a muzulmán országban így vigyáznak a zsidó emlékekre. A hitközségnek egy levél kíséretében a szenthelyről hozott kavicsot adott emlékbe a hitközségünknek.
A második előadó Dr. Szabó Attila szakgyógyszerész, egyetemi oktató volt “A debreceni gettó egészségügyi ellátása, a 100 éves Sas patika szerepe az egykori gettóban" címmel hallhattunk a Sas patika történetéről és a tulajdonosról Mandel József gyógyszerészről. Megismertük életét, az egész családjának életét, kitartó munkáját, amivel megvásárolta a Sas patikát. Több ismert helyen dolgozott szakma nagyjaival. Halálakor az özvegynek Richter Gedeon kondolált. Nagy dolog volt, hogy a gettón belül gyógyszertár működött, és ma is működik.
A végén lehetőség volt kérdezni az előadóktól, kötetlenül beszélgetni a kóser büfé által szolgáltatott italok és sütemények kíséretében.
A programot Kreislerné Dr. Grósz Zsuzsanna alelnök gondolatival zártuk.
Természetesen ez egy indító program volt, havi rendszerességgel tervezünk előadásokat. A Debreceni Zsidó Kulturális és Tudományos Kutatóintézet garantálja a szakmai igényességet egyetemi szinten.
Jó volt látni az érdeklődő arcokat, lesz kiknek folytatni a szabadegyetemi sorozatot.
Viszontlátásra a szabadegyetemünk további előadásain!