„Wallenberg nyomán” középiskolai vetélkedő a Debreceni Zsidó Hitközségen
Wallenberg nyomán címmel vetélkedőt hirdetett a magyarországi és határon túli középfokú intézmények tanulói számára a Raoul Wallenberg Egyesület és Alapítvány. A vetélkedőt támogatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Svéd Királyság budapesti nagykövetsége, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, és az Élet Menete Alapítvány.
A vetélkedőre 2010 óta minden évben sor kerül. Meghirdetésével a cél az volt, hogy a holokauszt a magyar történelem, a kollektív emlékezet részévé váljon, az ártatlanul üldözött és meggyilkolt magyar állampolgárok emléke fennmaradjon. Emlékezzünk mindazokra, akik emberek tudtak maradni az embertelenségben, akiket ismerünk és akik ismeretlenek maradtak.
A vetélkedő felölelte az az antiszemitizmus, az embermentés, rasszizmus és a tolerancia témaköreit.
A verseny regionális elődöntőjének harmadik alkalommal Debreceni Zsidó Hitközség adott otthont, és vett részt a lebonyolításban.
A rendezvényt Komolay Szabolcs Debrecen Megye jogú város alpolgármestere nyitotta meg. Kiemelte, hogy Wallenberg saját életét kockáztatva segített az üldözötteken, erről méltó módon kell megemlékezni.
A megmérettetés Dr. Sebes József Raoul Wallenberg Egyesület és Alapítvány elnöke - aki egyben a helyi zsűri elnöke is volt – bevezetőjével kezdődött. A házi gazdák nevében Dickmann Sándor alelnök és Kreisler Gábor köszöntötte megjelenteket.
A Debreceni Zsidó Hitközségben megrendezett elődöntőn két hazai és három határon túli középiskola diákjai vettek részt.
A diákoknak 9 fajta megmérettetésnek kellett megfelelni. A XXI századnak megfelelően már facebook oldallal kellett a vetélkedőn megjelenni. A témához kapcsolódó előzetesen készített filmeken komoly szakmai és tartalmi tudást érzékelt a zsűri. A tesztek, ügyességi feladatok, a kijelölt filmekhez kapcsolódó gondolkodásra késztető szóbeli kérdések is részei voltak a vetélkedésnek. A debreceni holokauszthoz, a versenyzők lakóhelyeihez és általános ismeretekhez kapcsoló feladatok megoldása Kreisler Gábor helyi zsűri tag összefoglalója és a Zsidó Negyed meglátogatása után nem okozott problémát a „helyi kérdések” állomásnál.
A vetélkedő Dickmann Sándor játékvezető és Gábor Veronika szervezőbizottság tag nyújtott segítségével gördülékenyen folyt le. A vendégek étkezéséről a Hitközség kóser konyhája gondoskodott.
A szoros, és kiemelkedő színvonalú verseny Dr. Sebes József eredmény hirdetésével és gratuláló szavaival zárult.
A vetélkedőt a csíkszeredai „AlmaJews”,a Márton Áron Főgimnázium csapata nyerte. Jimon Lucian Daniel (csk), Baloga-Jakab Andrea, Balázs Norbert és Varga László tanár voltak a siker részesei.
Második helyezést a csíkszeredai „Asher-lock”, Márton Áron Főgimnázium csapata érdemelte ki. Tagjai voltak: Szántó Noémi (csk), Szántó Bíborka, Simon Krisztina – Varga László vezetésével.
A harmadik helyezést vitte haza: a Szolnoki „Szolnok hangjai” – Baross Gábor Gépipari, Közlekedési Szakgimnázium és Szakközépiskola. A tagok voltak – Lengyel Kristóf (csk), Bende Balázs, Juhász Tamás, valamint tanáruk, Radácsi Éva.
Az első csapat jutott tovább a 2018. január 25-i országos döntőre. Reméljük, hogy ott is megállják helyüket. A versenyzők fáradtan, de jó hangulatban távoztak.
Megtisztelő volt a Hitközségünknek, hogy egy olyan nemes vetélkedésnek volt támogatója és részese, ami a valós történések sokoldalú megismerését, egymás vallási kultúrájáról, múltjáról, cselekedeteiről szóló ismeretek gyarapítását szolgálta a fiatalok számára.
k.g.