Infoblokk

A Debreceni Zsidó Templomért és Temetőért Alapítvány

A Debreceni Zsidó Templomért és Temetőért Alapítvány 1996-ban, azzal a céllal jött létre, hogy a debreceni zsinagógák, illetve a Monostorpályi úton lévő zsidó temető fenntartását, működtetését támogassa. A későbbiekben ez a tevékenység számos más szolgáltatási körrel bővült, amely a közösség építése, a zsidó hagyományok és vallási szokások megőrzése, az oktatási feladatok, valamint a Debreceni Zsidónegyed állagának, illetve kulturális és vallási tartalommal való megtöltése célokat öleli fel.

Fontosnak tartjuk, hogy a zsidó temetőben nyugvó számos, Debrecen városának életében, gazdasági, kulturális, tudományos és társadalmi fejlődésében döntő szerepet játszó személyiség sírját és emlékét ápoljuk, akik Debrecen városának kulturális és társadalmi örökhagyóiként sokat tettek a város életéért. Kezdve az 1848-1849-es szabadságharcosoktól, Lefkovics Artúr a Városi Múzeum alapítójától (a mai Déri Múzeum elődje), a Rex testvéreken (a mai BIOGAL elődjének alapítói), dr. Ladányi Józsán át (a farkastorok és nyúlszáj műtéti eljárását a világon elsőként dolgozta ki), dr. Balkányi Miklósig (a Városi telefonhálózat kiépítésének kezdeményezője), és még hosszan sorolhatnánk.
Ezenkívül számos holocaust emlékmű, a vidéki kis településekről behozott emlékművek, emléktáblák, valamint egy-egy település mártírjainak megörökített névsora, híres rabbiszemélyiségek sírjai is az általunk gondozott örökség részei.

A zsidó közösség fennmaradt két zsinagógája Debrecenben a Kápolnási utca 1 sz. és Pásti utca 4 sz. alatt található. 1999-ben az Országos Műemlékvédelmi Hivatal műemléknek nyilvánította őket. Mindkét zsinagógát felújították, azok kezelése és fenntartásához szükséges anyagi és dologi fedezet biztosítása is a feladatunk, de alapítványunk csak a lehetőségeihez mérten tud tenni a temető, és a zsinagógák fenntartásáért, valamint azok állag megóvásáért, és a zsidó szellemi örökség ápolásáért.

A Debrecen Megyei Jogú Város kulturális életébe illeszthető rendszeres programjaink, vállalásaink:
- Szabó Magda örökségének ápolásához csatlakozva, egykori pályatársa és barátja Dr. Kardos Albert emlékének őrzése és az ehhez kapcsolódó események szervezése:
- Dr. Kardos Albert Nemzetközi- Vers és Prózamondó Verseny szervezése,
- Dr. Kardos Albert Füzetek szerkesztése és kiadása.
- A Művészetek Udvara Program támogatása és részvétel annak szervezésében, lebonyolításában,
- Zsidó kulturális és közösségi programok szervezése,
- Zsidó könyvtár működtetése a Debreceni Zsidó Hitközség Székházában.


Az alapítvány adószáma: 18550775-1-09

 

         

                                                                                                                                                                                     

2024. szeptember 10.  | 

Hírlevél

Ha rendszeresen szeretne értesülni aktuális eseményeinkről, programjainkról, akkor kérjük, adja meg nevét és e-mail címét.

 

Naptár konverter

Válaszd ki a polgári vagy a zsidó dátumot, és klikkelj a megfelelő nyílra!

Polgári naptár
Zsidó naptár

Ha a keresett dátum naplemente utáni akkor adja meg a következő polgári dátumot!

Zsinagógák

  • 4025 Debrecen, Pásti u. 4.
  • 4025 Debrecen, Kápolnási u. 1.

Információk

  • Elnök: Horovitz Tamás
  • Alelnökök: Keresztes Attila
                    Dr. Grosz Zsuzsanna
  • Elérhetőség: 4025 Debrecen,
                       Bajcsy Zs. u. 26 sz.
  • Ügyfélfogadás: hétköznapokon 8:00 – 14:00