Kortárs Kiállító Galéria megnyitása a Debreceni Zsidónegyed Művésztelepének alkotásaiból
A nyolc képzőművész munkáját felvonultató tárlat résztvevőit Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke, mint házigazda köszöntötte, a kiállítást Heller Zsolt esszéista, folkesztéta és Láng Eszter képzőművész, a művésztelep kurátora nyitotta meg.
Láng Eszter értékelte és összefoglalta hét alkotó munkáját, és mint egy értékelő tanár egyenként elemezte az alkotók munkáját. Elmondta, hogy a művészteleppel régi álmuk valósult meg. Heller Zsolttal közösen hosszú tervezés után a közelmúltban sikerült olyan pályázatot elnyerniük, mellyel megvalósulhatott a kezdeményezés. Az eredetileg tíz napra tervezett képzőművészeti találkozó az orosz-ukrán háború miatt kevesebb, mint egy hét alatt zajlott le, mert a szervező zsidó hitközség is a menekültek fogadására és ellátására fókuszál ebben az időszakban. A szervezők olyan alkotókat hívtak meg a művésztelepre, akik kvalitásaikról ismertek korábbi munkájuk alapján. Az alkotók aktivitását bizonyítja, hogy vacsora után is a székház kultúrtermében kialakított műtermek állványai és asztalai mellé tértek vissza a pihenés helyett. A művészek késő, vagy korán reggel már alkottak, ott álltak állványaik mellett. Láthatóan baráti alkotó kapcsolat alakult ki a művészek között.
A Zsidó Negyed megtekintése, a berettyóújfalui nemrég felújított zsinagóga meglátogatása, ihletet adott a művésztelep résztvevőinek. Szép és jó munkák születtek, értékes alkotói napokat tudhatunk magunk mögött. Sajnálatos azonban, hogy nem tudtuk az eredetileg tervezett időintervallumot kihasználni. Nemcsak a Debreceni Zsidó Hitközség és a Zsidónegyed, hanem az egész város büszke lehet arra, hogy egy ilyen kezdeményezés megvalósulhatott. Szakmai találkozásokban, új ismeretségekben sem volt hiány az elmúlt napokban, mivel a művésztelep kapui nyitva álltak a látogatók előtt. Szívesen fogadták az érdeklődőket alkotásuk közben, a Rachel-nőegylet is érdeklődéssel nézte a művészek munkáját.
Nemcsak Debrecenből és a régióból, hanem többek között Budapestről és Szolnokról is érkeztek a művésztelepre, ami további tervezgetéseknek és kapcsolódási lehetőségeknek lehet a kiindulópontja. Végül Láng Eszter elmondta, hogy a telep kiállítóit a későbbiekben egyéni kiállításokra is visszahívják majd. A tárlat látogatói javarészt egy-egy festményt láthatnak a művésztelep alkotóinak munkái közül. Jó kezdeményezésnek minősült az alkotótábor ötlete. Szeretnék, ha jövőre is megnyílna az alkotók előtt a zsinagóga kapui, mely tábor kiemelkedő eseménye nem csak a hitközségnek, hanem a városnak is.
A zsidó motívumok láthatóak az alkotásokon, mely különös érték a számunkra.
Szép emlékek maradnak a Hitközség számára is!